Szef Visa Ukraina Vera Platonowa: gdybym był studentem z 1000 dolarów w ręku, zainwestowałbym je w szkolenia z marketingu cyfrowego

Wiera Platonowa jest niezwykłym bankierem. Jej pierwszym przełomowym stanowiskiem była praca w firmie Visa na stanowisku wiodącego marketera i menedżera ds. klientów VIP. Następnie Vera pracowała przez 8 lat w firmie MasterCard Europe, gdzie kierowała przedstawicielstwami na Ukrainie, w Gruzji, Mołdawii, Turkmenistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Kirgistanie. Teraz zajmuje stanowisko Dyrektora Generalnego Visa na Ukrainie, w Gruzji, krajach WNP i Europie Południowo-Wschodniej.

Platonowa radzi :” jeśli masz wątpliwości, czy to zrobić, czy nie, zrób to”, a ona zawsze przestrzega tej zasady. W ramach projektu # Biznesestelegraf rozmawiał z bankierką i dowiedział się, jakie cechy wyróżniają dobrego kierownika, czy w bankowości jest niedobór personelu i gdzie zainwestować 1000 dolarów w 2021 roku.

– Nasza rozmowa odbywa się w przeddzień kolejnego zaostrzenia ograniczeń kwarantanny. To trudny czas dla każdej firmy. Powiedz mi, czy takie kryzysy są negatywnymi turbulencjami lub szansą na wzrost?

– Półtora roku takich „huśtawek” nauczyło już naszych przedsiębiorców, jak dostosować się do wszystkich warunków. I jestem pewna, że wszyscy są gotowi na nowy etap kwarantanny. Nie sądzę, żeby był trudniejszy niż ten, przez który już przeszliśmy. To kolejna szansa na wzmocnienie się w sferze e-commerce (e-commerce-sfera gospodarki, w której transakcje handlowe i finansowe prowadzone są w Internecie — ok.red.). Ale musisz się do tego przygotować już teraz.

– A jak wpłynęło to na zakres usług płatniczych?

– Banki oczywiście tracą w obliczeniach fizycznych. Jesteśmy jednak gotowi poświęcić to dla rozwoju e-commerce. Wzrost, który był już w e-commerce, nie spada. Kiedy ludzie zaczynają kupować przez Internet, zostają tam. Dodatkowo dodaje się strumień, gdy ograniczenia kwarantanny są usuwane. Dlatego musimy coś poświęcić, pomóc wzmocnić się w e-commegs dla małych i średnich firm, pomóc w usługach dostawczych, a potem wszystko będzie dobrze.

– Wpłynie na twoje Przejście W 2018 roku z Mastercard do bezpośredniego konkurenta Visa. Czy ten transfer był problematyczny? Jakie były główne trudności?

– Było mi łatwiej, bo znam już bardzo dobrze ten biznes zarówno z punktu widzenia banku, jak i z punktu widzenia systemów płatniczych. Kiedy widzę, jak moi koledzy przychodzą kierować regionami z innych dziedzin, takich jak Microsoft lub firmy konsultingowe, nie znając biznesu, ich adaptacja trwa znacznie dłużej. Przyszłam i już wiedziałam wyraźnie, co i gdzie należy dokręcić.

To było trudne emocjonalnie. Bardzo ważne było dla mnie to, że był to powrót (przed przyjściem do pracy w Mastercard Vera Platonowa pracowała w firmie Visa — ok.red.). Może gdyby nie było tego słowa, Nie skoczyłabym wtedy z klifu. Visa zawsze była pierwszym takim prawdziwym miejscem pracy, pierwszą dużą kropką. Prawdopodobnie było to trudne tylko z punktu widzenia tego, co postrzegano jako lidera konkurenta. Ale minęło w pierwszym tygodniu mojego przyjścia do biura, ponieważ byłem bardzo szczery, całkowicie się zmieniłem. W rzeczywistości bardzo ważne jest, gdziekolwiek pracujesz, aby w pełni oddać się tej marce i temu pracodawcy. Całkowicie przestawiłam się na to. Jak się rozwijać. I ludzie uwierzyli. Zobaczyłam, jaki wspaniały zespół był w Visa. Mam szczęście z tymi facetami, z którymi obecnie pracuję.

– Jakie pięć głównych właściwości odróżnia dobrego przywódcę od przeciętnego?

– Najważniejsze jest wzięcie odpowiedzialności, w tym za siebie i podejmowanie decyzji. To bardzo duży problem kadry kierowniczej, ponieważ niewielu jest gotowych. Nie są gotowi na uderzenie, bronić drużyny.

Drugi to odwaga, by przełamać granice. Wszystkie światowe innowacje i przełomy nie zostały dokonane w ramach istniejących aspektów. Jeśli zadaniem jest wygrać, trzeba grać odważnie i odważnie.

Trzeci to zaufanie. Ufać ludziom. Kiedy im ufasz-ufają Tobie. Bardzo ważne jest również bycie modelem ról. Jeśli Twoi pracownicy widzą, że nie palisz się pracą-to jest odczuwalne. Kiedy jesteś zrelaksowany, kiedy się boisz. W końcu w życiu są różne okresy. Są chwile depresji, upadku, a kolektyw nie powinien tego odczuwać. Powinien czuć się tak, jakbyś zawsze był zebrany, dążył do maksymalnego wyniku i czerpał radość z tego, co robisz. Gdy poczują Luz, rozprzestrzeni się on natychmiast na wszystkie poziomy.

Cóż, ostatnia rzecz-musisz cieszyć się procesem i rejestrować zwycięstwa.

– Jak oceniasz sytuację kadrową w swojej branży? Masz niedobór?

-Jest skomplikowane. Teraz jest bardzo duży niedobór wysokiej jakości ludzi, którzy rozumieją zarówno Finanse, jak i technologię. Ta granica jest między IT a finansami. Nie uczy się tego w Instytucie i jest bardzo niewielu pracodawców, którzy dają takie doświadczenie. Mamy problem z zatrudnieniem kluczowych pracowników, ale jesteśmy bardzo otwarci i zatrudniamy nie tylko w jednym kraju. Możemy przyprowadzić ludzi z innego kraju, jeśli potrzebujemy takiego konkretnego specjalisty. Ale osobiście uważam, że ważniejsze jest zatrudnienie wysokiej jakości osoby z punktu widzenia wartości moralnych i intelektualnych i nauczenie jej, a nie odwrotnie. Możesz zatrudnić profesjonalistę, który nie będzie miał Kultury Twojej firmy, a potem będziesz musiał się rozstać.

– Czy jesteś gotów zabrać osobę z minimalnym doświadczeniem lub bez niego i dać jej możliwość rozwoju w firmie?

-I. My to robimy. To duży konkurs. Mamy program Greatens – to wielki światowy konkurs, który odbywa się raz w roku. Rekrutujemy ludzi z ostatnich kursów lub może to być pierwszy rok po Uniwersytecie. Odbywają u nas półtoraroczną płatną praktykę. Mają trzy litery: odbywają praktykę przez pół roku w różnych działach. Jeśli jesteśmy pewni tej osoby, zatrudniamy ją. Teraz mamy dwie osoby w Kijowie, w Kazachstanie też jedną osobę. Dwie dziewczyny, które teraz ćwiczą, naprawdę chcemy je zostawić.

Dodaj komentarz