Oxford: COVID z czasem będzie jak przeziębienie

Według Sarah Gilbert, naukowca z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który opracował szczepionkę AstraZeneca, COVID-19 może z czasem wydawać się przeziębieniem, ponieważ wirusy mają tendencję do słabnięcia w miarę rozprzestrzeniania się w populacji.

„Zwykle widzimy, że wirusy stają się mniej zjadliwe, ponieważ łatwiej krążą i nie ma powodu sądzić, że mamy bardziej zjadliwą wersję Sars-CoV-2” – powiedział Gilbert na seminarium internetowym Royal Medical Society. Powiedziała, że populacja rozwinie odporność, podobnie jak inne sezonowe koronawirusy, które wywołują przeziębienie.

„Pod koniec dnia Sars-Cov-2 będzie jednym z nich” – powiedział. To samo powiedział wczoraj John Bell, profesor medycyny na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Przemawiając do stacji radiowej Times Radio, Bell powiedział, że Wielka Brytania przeżyje „najgorsze” do następnej wiosny i wszystko” powinno być w porządku”, gdy minie zima.

„Jeśli spojrzysz na obecną trajektorię (pandemię), jesteśmy znacznie lepsi niż sześć miesięcy temu. Tak więc presja na NHS (British public health) w dużej mierze zmalała. Jeśli spojrzysz na śmiertelność COVID, zwykle pochodzą one od bardzo starszych osób dorosłych i nie jest do końca jasne, czy COVID był odpowiedzialny za wszystkie te zgony” – dodał Bell, immunolog i genetyk.

Dodaj komentarz