NASA jest gotowa do wystrzelenia satelity Landsat 9 w następny poniedziałek

Satelita Landsat 9, najnowocześniejszy w programie NASA, który od prawie 50 lat zapewnia bezpłatne obrazy różnych ekosystemów ziemi do wszystkich zastosowań, wystartuje w najbliższy poniedziałek z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała w piątek na konferencji prasowej, że uruchomienie satelity działającego na rakiecie Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA) planowane jest na 14.11 EDT (18.11 czasu moskiewskiego).

Tymczasem prognostycy amerykańskich sił kosmicznych przewidują 90% szans na sprzyjającą pogodę do startu, ale „przy wietrze startowym około 10 węzłów (18,5 kilometrów na godzinę), które stanowią główny problem”.

NASA przypomniała, że program Landsat, który prowadzi we współpracy z US Geological Survey (USGS), jest najstarszą firmą zajmującą się pozyskiwaniem zdjęć satelitarnych Ziemi.

Między innymi na podstawie danych programu, które są publicznie dostępne i bezpłatne, naukowcy odkrywają ślad działalności człowieka i mierzą wpływ zmian klimatu na planetę.

Od 1972 r. Landsat monitoruje lądowe i przybrzeżne obszary ziemi i ma najobszerniejszy zapis danych o krajobrazach planety pobranych z kosmosu.

Po pełnym uruchomieniu na orbicie Obserwatorium Landsat 9 zastąpi Landsat 7 i dołączy do swojego siostrzanego satelity Landsat 8, aby co osiem dni zbierać dane z całej planety.

Te skalibrowane informacje będą nadal odgrywać kluczową rolę programu Landsat w monitorowaniu użytkowania gruntów i pomaganiu w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania podstawowymi zasobami, w tym uprawami, źródłami wody i lasami, powiedział NASA.

CZUJNIKI ROŚLIN

Program NASA launch services, z siedzibą w Kennedy Space Center na środkowej Florydzie, będzie odpowiedzialny za zarządzanie startem.

Tymczasem za misję będą odpowiedzialne zespoły Goddard Space Flight Center (Maryland).

To centrum zbudowało i przetestowało termiczny czujnik podczerwieni 2 (TIRS-2, w języku angielskim), który na podstawie obrazów termowizyjnych obliczy wilgotność gleby i określi zdrowie roślin.

Landsat 9 jest również wyposażony w Operational Land Imager 2 (OLI-2), który jest kolejnym czujnikiem obrazu, który dostarcza dane w częściach widma w podczerwieni widzialnej, bliskiej podczerwieni i krótkofalowej.

Instrument ten został zbudowany i przetestowany w Ball Aerospace w Boulder (Kolorado).

Tymczasem firma ULA jest dostawcą rakiet startowych, a Northrop Grumman zbudował statek kosmiczny Landsat 9, zintegrował go z instrumentami i przetestował Obserwatorium, opracowała NASA.

W ramach przygotowań do startu Landsat 9 z powodzeniem zadokował z resztą pojazdu startowego Atlas V 15 września ubiegłego roku.

Dodaj komentarz