Co 5 litr benzyny w kraju to fałszerstwo, a 40 proc. rynku bierze udział w podatkowych „przekrętach” – mówi Władysław Rusin, dyrektor operacyjny WOG

W ramach naszego specjalnego projektu „Telegraph” rozmawiał z kierownikiem znanej ukraińskiej sieci stacji benzynowych

Podczas gdy Wołodymyr Zelensky i Aleksander Łukaszenka wymieniają „komplementy” i sankcje, zwykli Ukraińcy i firmy coraz bardziej martwią się ryzykiem niedoboru paliwa na Ukrainie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ Białoruś tylko w 2020 r. wyeksportowała do naszego kraju ponad 850 tysięcy ton paliwa, przy całkowitym imporcie 1 mln ton. # Biznesestelegraf postanowił zapytać o ten problem tych, którzy są najbardziej w „temacie” – przedstawicieli stacji paliw.

Na nasze pytania odpowiedziała dyrektor operacyjny (Soo) sieci AZK WOG Władlena Rusina. Mówiła nie tylko o zagrożeniu niedoborem paliwa w kraju, ale także o tym, jak firma przeszła pierwszą kwarantannę, jak planuje dalej rozwijać się za pośrednictwem powiązanych usług i czy firma rozwinie się jako sieć ładowania samochodów elektrycznych. I oczywiście problem podrabiania na Ukrainie-od dziesięcioleci walczymy z tym problemem w całym kraju, ale z jakiegoś powodu nadal nie możemy go pokonać.

– Władlena, zacznijmy od topowego tematu-czy Ukrainie grozi niedobór paliwa, o którym mówi się coraz częściej na tle politycznych komplikacji z Białorusią?

– Na rynku paliw możliwy jest niedobór produktu, ale na pewno nie u nas. WOG zawsze ma plan „B”. Na przykład dostawy tankowców z Grecji i Turcji.

– Import i własna produkcja paliwa na Ukrainie jest na prawie tym samym poziomie – według informacji celnych w 2020 r.sprowadzono 1,09 mln ton, a wyprodukowano 1,04 mln ton. Jednocześnie wśród kluczowych problemów rozwoju rynku krajowego wymieniono nierówną konkurencję z” czarnymi „i” szarymi „firmami, które nielegalnie importują paliwo lub sprzedają tańsze niż rynek tzw.”Badyaga”. Jaka jest teraz sytuacja z podrabianiem i paliwem niskiej jakości?

– Co 5 litr benzyny w kraju jest fałszerstwem, 40% rynku bierze udział w „skręcaniu” podatków, a „szare” stacje benzynowe masowo sprzedają paliwo niskiej jakości, unikając płacenia podatków, stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

W 2020 r. produkcja mini-rafinerii wyniosła około 300 000 ton paliwa niskiej jakości, które jest wytwarzane przy użyciu rozpuszczalników wolnych od akcyzy (rozpuszczalniki zwiększają liczbę oktanową taniego paliwa, aby następnie sprzedać go pod pozorem bardziej elitarnego i kosztownego, powodując uszkodzenie silnika i środowiska – red.). W tym samym czasie straty budżetu Ukrainy z powodu braku akcyzy i VAT osiągnęły prawie 4 mld USD. rocznie.

Część „czarnych” stacji benzynowych jest przebrana za legalne stacje. Obiekty te, nie są normalnie zaprojektowane i oddane do użytku zgodnie ze wszystkimi wymogami regulacyjnymi, w tym urbanistycznym, sanitarnym, środowiskowym, gruntowym, podatkowym, przeciwpożarowym, z niezrozumiałych powodów otrzymały licencje, ale nadal pozostają tymi samymi „czarnymi” stacjami, ale z konwencjonalną nazwą „szare” kropki. Według Stowarzyszenia naftowego i gazowego Ukrainy, dziś na Ukrainie pozostaje około 600-800 takich obiektów.

– W dzisiejszych czasach jedną z kluczowych różnic między legalną stacją a „czarną” jest obecność infrastruktury usługowej-kawiarni, sklepów itp.Twoja firma aktywnie rozwija sąsiednie obszary, przekształcając stacje benzynowe w małe kompleksy handlowo-rozrywkowe. Ale jak opłacalne jest to? Czy to pełnoprawny biznes,czy tylko marketing?

– Nie chodzi o rentowność, ale o zaspokojenie potrzeb konsumenta. Powiem tak, obecnie stacje benzynowe powinny stać się kompleksami wielofunkcyjnymi, które zapewniają różnorodne usługi: jedzenie, napoje, sprzedaż różnych towarów, możliwość wypłaty gotówki za pośrednictwem kasy, poczta, Dostawa żywności i towarów i tak dalej.

Myślę, że w perspektywie średnioterminowej kompleks dodatkowych usług będzie kluczowym czynnikiem dla Klienta przy wyborze stacji do tankowania samochodu. W tym widzimy przyszłość. Tak więc dzisiaj sprzedaż bez paliwa stanowi do 20% zysków sieci. Dążymy do tego, aby z czasem 70% wszystkich zysków firmy pochodziło ze sprzedaży paliw, a 30% z WOG Market i WOG Cafe.

Należy zauważyć, że 85% naszych klientów nie tylko tankuje, ale także kupuje dodatkowe towary i usługi na stacji benzynowej. A jeśli spojrzysz na tak ważny wskaźnik dla naszego kanału, jak konwersja czeków paliwowych na produkty niepalne (zakup wraz z paliwem powiązanych produktów w kawiarniach lub sklepach na stacji benzynowej-red.), to od dawna przekracza 100%.

– Jak planujesz rozwijać się w tym kierunku?

– W najbliższym czasie otworzymy największy kompleks stacji paliw, na którym będzie świadczony cały zakres usług, w tym outsourcingowych w branży gastronomicznej. Obecnie obiekt jest w trakcie budowy.

Planujemy również przebudowę naszych stacji benzynowych, aktualizację ich i uczynienie ich jeszcze bardziej wygodnymi i funkcjonalnymi. W Kijowie szybko rozwija się Infrastruktura i istniejących kolumn już nie wystarczy. Dlatego zainstalujemy dodatkowy sprzęt na naszych stacjach benzynowych.

Ponadto na tym etapie wzmacniamy obiekty drogowe i regionalne, ponieważ ograniczenia kwarantanny przyczyniły się do rozwoju turystyki krajowej.

– Bonusy i programy lojalnościowe-chodzi o pieniądze czy o lojalność? Co wam jako firmom dają takie programy?

– Jest to sposób na bezpośrednią interakcję z naszym konsumentem poprzez otrzymywanie informacji zwrotnych i zrozumienie obszarów, które musimy poprawić. Jest to system CRM, który pozwala nam komunikować się z klientem. Dzięki temu systemowi mamy możliwość analizy zachowań, potrzeb i życzeń klientów, różnicowania ich i dostarczania dokładnie tego, czego pragną.

Obecnie w naszym programie lojalnościowym jest ponad 2 miliony użytkowników, a aplikacja mobilna została zainstalowana ponad 700 tysięcy razy. Czterech na dziesięciu klientów stacji benzynowej korzysta z aplikacji PRIDE, a reszta jest identyfikowana przez numer telefonu. 85% cieśniny odbywa się za pośrednictwem programu lojalnościowego. Poza tym nasza aplikacja ma najwyższe oceny w AppStore i GooglePlay. Za pośrednictwem aplikacji klient może już wykupić ubezpieczenie samochodu, a nawet zapłacić grzywnę.

– Mówiąc o powiązanych firmach nie można nie zapytać o elektrownie, które WOG zaczął instalować jako jeden z pierwszych w kraju. Czy to już lukratywny rynek, czy jeszcze bardziej projekt wizerunkowy? Czy możesz podać statystyki dotyczące liczby ładowań, dynamiki?

– Na stacji benzynowej WOG w całym kraju zainstalowano 163 ładunki elektryczne, z czego 37 to supercharge. Należy zauważyć, że proces rozbudowy sieci ładowania elektrycznego nie przebiega szybko, ale wkrótce planujemy zwiększyć liczbę stacji benzynowych z ładowaniami samochodów elektrycznych. Jednocześnie już zainstalowany sprzęt zostanie ulepszony, wzmocniony, zmodyfikowany zgodnie z żądaniami rynku i konsumenta.

Zauważam, że opłacalne można nazwać projekt w Charkowie, gdzie lokalna taksówka jeździ samochodami elektrycznymi. Pierwszym i głównym partnerem WOG w tej dziedzinie jest Auto Enterprise. Teraz rozpoczęliśmy współpracę z kilkoma innymi firmami. WOG zapewnia miejsce pod ich wyposażenie w swoich obiektach. Partnerzy z kolei rozwijają kierunek.

We wszystkich obiektach, które są obecnie budowane w naszej sieci, zainstalowany jest superszybki sprzęt z dużą liczbą miejsc do ładowania samochodów. To dokładnie przyszłość, w której już się poruszamy. W końcu coraz więcej krajów deklaruje zakaz silników spalinowych i przejścia na samochody wyposażone w silniki przyjazne dla środowiska.

Tak więc rząd Japonii ogłosił, że do połowy 2030 r.kraj całkowicie zakazuje sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym. Począwszy od 2025 r.stopniowy zakaz samochodów z ICE rozpocznie się w Singapurze. Ta sama decyzja została podjęta w Kanadzie, Norwegii, Niemczech i stanie Kalifornia (USA). Ponadto od 2040 r. w Europie wejdzie w życie zakaz sprzedaży samochodów ciężarowych z silnikiem spalinowym. Rozumiemy, że ten kierunek jest obiecujący.

– Jak wpłynęła na Twoją firmę coronacrisis i kwarantanna?

– Oczywiście sytuacja, która powstała z powodu ograniczeń kwarantanny, wprowadziła zmiany w procesach biznesowych firmy. Wszystkie procesy operacyjne musiały być zbudowane na podstawie sytuacji epidemiologicznej i stref, w których znajdowały się regiony. Obejmuje to zapewnienie bezpieczeństwa pobytu klientów i personelu na stacji benzynowej, ograniczone możliwości sprzedaży towarów w sklepie i kawiarni.

Jednak firma, podobnie jak poprzednio, buduje wszystkie swoje procesy biznesowe w oparciu o potrzeby i oczekiwania klientów. Kluczowym wyzwaniem jest przekroczenie ich oczekiwań. Stawiamy na zaspokojenie potrzeb naszego konsumenta – jako paliwo, produkty, towary, w podstawowej obsłudze, w obsłudze jako całości.

– Jak w twojej dziedzinie realizuje się trend w zakresie usług zdalnych i zbliżeniowych?

– Podczas pierwszej kwarantanny uruchomiono usługi partnerskie mające na celu zminimalizowanie kontaktów. Zaczęła działać Dostawa żywności z kawiarni i towarów ze sklepów przez usługę „Glovo”, poczta „Nowa poczta” została zainstalowana na stacji benzynowej, działają punkty wydawania towarów w Sklepie Internetowym Rozetka.

Dlatego oczywiście wiele procesów musiało zostać zmodyfikowanych, przebudowanych bez utraty podstawowej usługi, znaczne inwestycje zainwestowały w bezpieczeństwo personelu i klientów – są to Maski ochronne, szkło, rękawice, ograniczniki, środki antyseptyczne i środki dezynfekujące co 30 minut itp.

Jednocześnie aktywnie rozwijamy usługę płatności zbliżeniowych za towary, ulepszamy aplikację mobilną. Zwłaszcza funkcja WOG PAY, która pozwala na tankowanie samochodu bez wychodzenia z niego. A także – Złóż zamówienie z kawiarni, które pracownik stacji benzynowej zabierze klienta do samochodu po przybyciu klienta do stacji benzynowej.

Kluczowym projektem jest minimalizacja kolejek. Zaczęliśmy już instalować terminale do samoobsługi klienta, co powinno znacznie zmniejszyć kolejki w godzinach szczytu i umożliwić klientom. którzy nie przyjechali po paliwo, racjonalnie wykorzystują swój czas. Ponadto zaczęliśmy instalować terminale na urządzeniach do kawy w obiektach. W najbliższej przyszłości usługa będzie dostępna na stacjach benzynowych w stolicy.

Dodaj komentarz