Brazylia dodaje 793 nowych zgonów z COVIDARUM – 19 i przekracza 595.000 w sumie

Brazylia,jeden z krajów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa, odnotował w ciągu ostatnich 24 godzin 793 nowych zgonów z powodu patogenu, co daje łączną liczbę zmarłych już 595 446, podał rząd we wtorek.

W tym samym okresie w kraju odnotowano 15 395 nowych zakażeń, zwiększając całkowitą liczbę zakażonych do 21 381 790, zgodnie z biuletynem opublikowanym codziennie przez Ministerstwo Zdrowia.

Liczby te są znacznie wyższe niż w przeddzień 210 zgonów i 14 423 nowych przypadków związanych z COVID-19.

Jednak same władze już wyjaśniły, że liczby zwykle rosną we wtorki, kiedy kończą się konsolidacją z powodu braku personelu do gromadzenia danych w weekendy, kiedy liczby zwykle spadają.

Dane potwierdzają Brazylię z populacją około 213 milionów ludzi jako drugi kraj na świecie z największą liczbą zgonów związanych z COVIDARUM-19, po Stanach Zjednoczonych i trzecim z największą liczbą infekcji, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.

Jednak pandemia utrzymuje wyraźny trend spadkowy od czerwca ubiegłego roku.

We wtorek średnia dzienna liczba zgonów w ciągu ostatnich 7 dni wyniosła 572, znacznie poniżej 3124 odnotowanych w kwietniu ubiegłego roku, kiedy kraj doświadczył szczytu śmiertelnej drugiej fali.

Ponadto średnia liczba przypadków w dniu dzisiejszym wyniosła 19 242, czyli prawie pięć razy mniej niż średnia 77 228 przypadków dziennie pod koniec czerwca ubiegłego roku, kiedy transmisja wirusa wciąż rosła.

Według Ministerstwa około 20,4 miliona ludzi wyzdrowiało już z koronawirusa w Brazylii, a kolejne 403 101 pozostaje pod opieką medyczną.

Spowolnienie zagrożenia zdrowia zbiega się z postępem szczepień w południowoamerykańskim giganta, gdzie około 68% populacji otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw HIV, a 41% ukończyło już cykl szczepień.

W obliczu złagodzenia pandemii większość kraju wznowiła już działalność w ramach „nowej normalności” i usankcjonowała funkcjonowanie praktycznie wszystkich sektorów, z wyjątkiem dużych imprez, takich jak festiwale czy dyskoteki.

W ten sam wtorek Brazylia zrobiła kolejny krok w procesie ponownego otwarcia, po tym, jak kluby występujące w pierwszej lidze mistrzostw Brazylii w piłce nożnej zgodziły się na powrót Publiczności na mecze ligowe od następnej soboty, po ponad półtora roku zamkniętych stadionów z powodu covid.

Dodaj komentarz