Ameryka postępuje w trzeciej dawce i gryzie normalną prepandemię

Walka z pandemią wydaje się bliższa w Ameryce. W większości krajów jest już ponad 30% zaszczepionych dwiema dawkami, a trzecie szczepienie posuwa się naprzód. Ponadto Chile zawiesiło od 1 października godzinę policyjną obowiązującą od marca 2020 r., co jest krokiem w kierunku normalizacji precovid.

Liczby w krajach takich jak Kolumbia, Brazylia, Urugwaj i Chile zachęcają do optymizmu, chociaż przynajmniej „normalne życie” potrwa „rok”, jak przewidywał w niedzielę dyrektor generalny Pfizer Albert Burla, który nie określił, czy zostanie osiągnięty w tym samym tempie we wszystkich krajach.

Pomimo powszechnego rozejmu liczby pozostają dramatyczne: w ciągu ostatnich 7 dni w regionie odnotowano 1,1 miliona nowych przypadków, w sumie 89,3 miliona zarażonych i 2,2 miliona zgonów, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

PLANOWANIE TRZECIEJ DAWKI

Chociaż tylko urugwaj, Chile i Kanada przekraczają 70% w pełni zaszczepionej populacji, coraz więcej krajów w regionie planuje zapewnić trzecią dawkę, mimo że WHO wezwała do moratorium na szczepionki przypominające do grudnia, biorąc pod uwagę nierówności w rozkładzie dawek na planecie.

Jednak Kostaryka ogłosiła nowy zakup szczepionek dla tej trzeciej partii; w Salwadorze ponad 5000 osób zastosowało już trzecią dawkę, zgodnie z oficjalnymi danymi zaktualizowanymi dzisiaj, aw Panamie otrzymają ją również pacjenci z obniżoną odpornością od środy.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie około 70 milionów ludzi nie jest zaszczepionych, prezydent Joe Biden wykonał trzeci zastrzyk Pfizera tego dnia, trzy dni po tym, jak władze służby zdrowia zezwoliły na wzmacniacz dla grup wrażliwych.

W sali Białego Domu oraz z obecnymi dziennikarzami i kamerami Biden zakasał rękawy koszuli, aby pielęgniarka dała mu dawkę przypominającą, zgodnie z zaleceniami władz krajowych dla osób powyżej 65 roku życia i innych wrażliwych grup.

W drodze do normalizacji chilijski rząd poinformował w poniedziałek, że nie przedłuża statusu katastrofy od 1 października, a tym samym znosi godzinę policyjną obowiązującą od marca 2020 r.

Środek ten został ogłoszony wkrótce po tym, jak władze ponownie otworzyły granice dla cudzoziemców zaszczepionych od 1 października, po kilku tygodniach ze znacznym spadkiem liczby przypadków i poziomem pozytywności w kraju, który do tej pory wynosi 1%.

Dodaj komentarz