Ameryka postępuje w trzeciej dawce anticovid i gryzie normalną prepandemię

Walka z pandemią wydaje się bliższa w Ameryce. W większości krajów jest już ponad 30% zaszczepionych dwiema dawkami, a trzecie szczepienie posuwa się naprzód. Ponadto Chile zawiesiło w poniedziałek od 1 października godzinę policyjną obowiązującą od marca 2020 r., co jest krokiem w kierunku normalizacji precovid.

Liczby w krajach takich jak Kolumbia, Brazylia, Urugwaj i Chile zachęcają do optymizmu, chociaż przynajmniej „normalne życie” potrwa „rok”, jak przewidywał w niedzielę dyrektor generalny Pfizer Albert Burla, który nie określił, czy zostanie osiągnięty w tym samym tempie we wszystkich krajach.

Pomimo powszechnego rozejmu liczby pozostają dramatyczne: w ciągu ostatnich 7 dni w regionie odnotowano 1, 1 miliona nowych przypadków, w sumie 89, 3 miliona zakażonych i 2, 2 miliona zgonów, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

PLANOWANIE TRZECIEJ DAWKI

Chociaż tylko urugwaj, Chile i Kanada przekraczają 70% w pełni zaszczepionej populacji, coraz więcej krajów w regionie planuje zapewnić trzecią dawkę, mimo że WHO wezwała do moratorium na szczepionki przypominające do grudnia, biorąc pod uwagę nierówności w rozkładzie dawek na planecie.

Jednak Kostaryka ogłosiła nowy zakup szczepionek dla tej trzeciej partii; w Salwadorze ponad 5000 osób zastosowało już trzecią dawkę, zgodnie z oficjalnymi danymi zaktualizowanymi dzisiaj, aw Panamie otrzymają ją również pacjenci z obniżoną odpornością od środy.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie około 70 milionów ludzi nie jest zaszczepionych, prezydent Joe Biden wykonał trzeci zastrzyk Pfizera tego dnia, trzy dni po tym, jak władze służby zdrowia zezwoliły na wzmacniacz dla grup wrażliwych.

W sali Białego Domu oraz z obecnymi dziennikarzami i kamerami Biden zakasał rękawy koszuli, aby pielęgniarka dała mu dawkę przypominającą, zgodnie z zaleceniami władz krajowych dla osób powyżej 65 roku życia i innych wrażliwych grup.

CHILE ZAWIESZA GODZINĘ POLICYJNĄ

W drodze do normalizacji chilijski rząd poinformował w poniedziałek, że nie przedłuża statusu katastrofy od 1 października, a tym samym znosi godzinę policyjną obowiązującą od marca 2020 r.

Środek ten został ogłoszony wkrótce po tym, jak władze ponownie otworzyły granice dla cudzoziemców zaszczepionych od 1 października, po kilku tygodniach ze znacznym spadkiem liczby przypadków i poziomem pozytywności w kraju, który do tej pory wynosi 1%.

Bez obecnego stanu wyjątkowego nie będzie więcej kwarantanny regionalnej lub wspólnotowej w całym kraju, chociaż środki takie jak izolacja pozytywnych przypadków, bliskie kontakty, podejrzani i podróżni oraz ograniczenia miejsc w zależności od sytuacji epidemiologicznej zostaną zachowane.

PERU POTWIERDZA WARIANT DELTA PLUS

Ministerstwo Zdrowia Peru potwierdziło w sobotę pierwsze trzy przypadki wariantu delta plus, który zawiera nową mutację w białku kolca, którego wirus używa do wejścia do ludzkich komórek.

Te pierwsze przypadki wykryte w Limie zostały zgłoszone przez Ministra Zdrowia Hernando Sevallosa, rozmawiając z dziennikarzami podczas wizyty w jednym z aktywnych ośrodków szczepień w peruwiańskiej stolicy.

„Wariant delta nie tylko został zwiększony, ale pojawił się wariant delta plus, który generuje wyciek immunologiczny, co jest zmniejszeniem skuteczności szczepionki. Nie oznacza to, że stosowane szczepionki nie są odpowiednie dla wariantu delta plus” – wyjaśnił Sevallos.

Odkrycie ma miejsce, gdy kraj osiągnął 10 milionów ludzi w pełni zaszczepionych, co stanowi prawie 30% jego populacji, i przekroczył 25 milionów zastosowanych dawek, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia w niedzielę.

BOLSONARO DAJE NEGATYWNY WYNIK COVID

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro przetestował COVIDARUM-19 w niedzielę, pozostając w kwarantannie od czasu powrotu w ubiegłą środę z ONZ, ponieważ czterech członków towarzyszącej mu krotki zdiagnozowano wirusa, podają oficjalne źródła.

Na zalecenie brazylijskich organów zdrowia Bolsonaro był izolowany od ostatniej środy, kiedy wrócił do kraju Zgromadzenia Ogólnego ONZ, z powodu kontaktu ze swoim ministrem zdrowia Marcelo Queirog, który przetestował pozytywny wynik testu na covid i musiał pozostać poddany kwarantannie w Nowym Jorku.

Bolsonaro, który już zaraził się tą chorobą i jak dotąd nie został zaszczepiony przeciwko patogenowi, jest jednym z najbardziej negatywnych światowych liderów pod względem powagi pandemii, w wyniku której w Brazylii zginęło już ponad 594 443 osób i 21,4 miliona zarażonych.

EKSPORT SZCZEPIONEK Z AMERYKI ŁACIŃSKIEJ

Fabryka, którą chińska farmaceutyka Sinovac zainstaluje w Santiago w Chile, „będzie eksportować w całej Ameryce Łacińskiej” szczepionki przeciwko COVID-19, powiedział dziś minister zdrowia andyjskiego Enrique Paris.

Paryż wyjaśnił, że chińskie laboratorium zainstaluje w stolicy swojego kraju fabrykę do napełniania-a nie produkcji-fiolek i Instytut Badawczy w Antofagasta (północ), co przyczyni się do walki z pandemią w regionie.

Dodaj komentarz