Ameryka Łacińska i Karaiby wzywają do większej liczby szczepionek w celu zwalczania nowych wariantów COVID

Kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów wezwały wczoraj do bardziej sprawiedliwego podziału szczepionek przeciwko COVID-19, ostrzegając przed niebezpieczeństwem, jakie nowe opcje stanowią dla kontynentu amerykańskiego, który został najbardziej dotknięty pod względem infekcji i śmierci z powodu tej pandemii.

„Potrzebujemy więcej dawek, ta półkula potrzebuje więcej dawek, nasze kraje potrzebują więcej dawek” – powiedział sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich (OAG) Luis Almagro podczas nadzwyczajnej sesji stałej rady tego organu, który przeanalizował obraz pandemii w Ameryce.

Almagro opowiadał się za szczepieniami jako „drogą” do odbudowy tkanki społecznej, potwierdzenia wzrostu gospodarczego i zapewnienia zdrowia publicznego.

Spotkanie to, zorganizowane wirtualnie i zwołane przy wsparciu Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO), stanowiło podstawę do wyrażenia przez kraje obaw o nierównomierny dostęp do dawek i potrzebę współpracy w celu przezwyciężenia skutków obecnej pandemii.

W orędziu do zebranych prezydent Kolumbii Ivan Duque z obawą powiedział, że tylko „jedna na cztery osoby jest w pełni zaszczepiona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach” i poparł współpracę jako antidotum na brak szczepionek. Duque zauważył, że jego kraj przekazał Paragwajowi 20 000 dawek, wniósł 500 000 USD do mechanizmu Covax w celu sprawiedliwego dostępu do leków COVID oraz milion USD na szczepienia w społeczności Karaibów (CARICOM), ale z kolei otrzymał darowizny na szczepionki od USA i Hiszpanii.

W tym samym duchu dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uznał lekcję pozostawioną przez COVIDA za „jasną” i postrzegał globalną współpracę jako „jedyny sposób radzenia sobie z globalnym zagrożeniem.

Tedros wezwał kraje Ameryki do poparcia „prawnie wiążącego” porozumienia w sprawie zwalczania potencjalnych pandemii, które, jak zapewnił, zapewni „wspólne ramy globalnego bezpieczeństwa opieki zdrowotnej”.

Dodaj komentarz